top of page

Тема уроку: Оздоблення ляльки -мотанки.                                                   6 клас

 

Мета уроку:                                                                                                                                 Навчальна Створити умови для формування в учнів понять про українську  народну  ляльку – мотанку, історію виникнення , її функцію    та різновиди.

                                                                                                                                                       Розвиваюча:  Розвивати творчі здібності учнів під час оздоблення ляльки – мотанки, вчитися оздоблювати ляльку – мотанку, закріплювати навички роботи з тканиною, нитками.

Розвивати  навички зв’язного мовлення, естетичний смак, уяву, фантазію, увагу; виховувати любов до традицій українського народу, повагу та бережливе ставлення до культурної спадщи                                                                                                                                                 Виховна: Створити оптимальні умови для виховання в учнів поваги до українсько –  історичних традицій; пробуджувати почуття краси, зміцнювати бажання відроджувати традиції народу, заохочувати до виготовлення оберегів.

 

Обладнання та інструменти: П’ яльця, нитки, голки, ножиці, тканина.

 

Наочні посібники, ТЗН та додатковий матеріал:

  • зразки виробів декоративно-ужиткового мистецтва ,ляльки -мотанки;

  • матеріали для оздоблення: фурнітура для оздоблення(стрічки ,намистинки…) , тканина з орнаментом,вишиваночки,нитки різних кольорів.

  • стенд «Організація робочого місця ».

  •  картки «Правила безпечної праці»;

  • комп’ютер та мультимедійний проектор, мультимедійна презентація «Оберіг душі людської», «Мотанка»;                 

 

  • інструкційні картки.

 

Тип заняття: комбіноване.

Час заняття: 90 хвилин .

 

                                      Хід заняття:                                                                                                             І. Організаційний момент. Створення  позитивного  емоційного настрою(смайлики настрою).

Привітання, перевірка наявності  учнів і готовності їх до заняття:

  

Вправа « Мої очікування»

 

У вас на робочих столах лежать кольорові стрічки, напишіть свої очікування на сьогоднішній урок, виразивши їх трьома словами.

 

II.Мотивація навчальної діяльності.

- Дорогі  діти, сьогоднішній  урок  я  хочу  почати  словами відомого  українського  поета М. Рильського: "Той, хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього". І дійсно, лише той народ має майбутнє, який поважає свою історію. 

А як ви розумієте слова: «Поважати свою історію»? (Метод «Мікрофон») За допомогою методу «Мікрофон» висловіть свої думки, продовжуючи речення: «Поважати свою історію – значить…» (поважати свою історію – значить не лише володіти певними знаннями про розвиток держави, військові походи, князів, а й знати культурну спадщину народу, його звичаї, традиції та передавати їх у спадок наступним поколінням. )

- У народі існує повір'я, що той, хто забув  звичаї  своїх  батьків, карається людьми і Богом. І тільки  знаючи  ці  традиції , зможемо  передавати  культурну спадщину  свого народу нащадкам.


 

IІІ. Актуалізація опорних знань.

   Гра «Асоціативний кущ» Учитель оголошує визначаючи 1 словом тему ,що буде опрацьовуватись на уроці та записує назване слово в центрі дошки . Школярі називають все що виникає в  пам'яті стосовно цього слова. Слово –Берегиня.

  Виконання різнорівневих завдань.

   Ми будемо працювати в групах. Робота в групах дасть Вам можливість вільно висловлювати власні думки, обговорювати їх, розвивати  критичне мислення, увагу, пам’ять.

 

      Бліц-турнір. 

-  Тож проведемо бліц-турнір   кожна група отримала завдання, які ви підготували до уроку. 

Запитання для І групи.


  1. Із яких матеріалів виготовляли ляльки? (соломи, сушеного зілля, ниток, тканини)


  2. Чим відрізнялися ляльки-мотанки від вузлових? (Ляльки-мотанки лише мотали, а вузлові виготовляли, перев’язуючи тканину. Ще у ляльок-мотанок можуть бути руки й ноги, а у вузлових в основному руки й ноги були відсутні Вузлові ляльки належали до «неодягнених», а мотанкам можна було шити одяг. А ще ці ляльки відрізнялися способами виготовлення основи)


  3. Скільки вузлів можна було робити при виготовленні вузлової ляльки? (непарну кількість, найчастіше три рази). ^ Які примовляння проговорювалися під час зав’язування вузликів? (на щастя, на долю, на добробут…)


Запитання для ІІ групи.


  1. За яким принципом створювалися народні ляльки? (ляльки виготовляли тільки з натуральних матеріалів, їх не шили, а лише мотали. Такі ляльки називалися мотанками, а деякі виготовляли, перев’язуючи тканину, і такі ляльки звалися вузловими). Чому не можна було торкатися ляльку голками та ножицями? (Бо за віруваннями наших пращурів, можна було образити духів, що опікуються цим амулетом)


  2. Що символізував хрест на обличчі народної ляльки? (це солярний знак, знак сонця, знак добробуту, дуже сильний оберіг. Вертикальні лінії – це чоловічий початок, горизонтальні - жіночий).


  3. Як впливала фаза місяця на виготовлення ляльки? (На фазі наростання виготовляли ляльку на достаток, плодючість, на місяць у повені – для успіху та сімейного щастя, на фазі спадання робилася лялька як захист від різних проблем та болячок).


Запитання для ІІІ групи.


  1. Якими символічними значеннями наділяли ляльку? (на щасливу долю, сприяння потаємним бажанням, гармонії людини з природою, на успіх і здоров’я, на добро і злагоду, символ роду, зв’язок поколінь)


  2. Чому лялька-мотанка не повинна мати обличчя? (Бо людські риси, особливо очі, здатні наділити її душею і навіть зробити дублером живої людини. А ще через очі може вселитися злий дух, і така лялька буде шкодити родині. У давнину такі ляльки виготовляли як ритуальні, у них впліталися біди, хвороби, їх спалювали, закопували. А якщо душа людини перейшла в ляльку, то після цього могла загинути)


  3. Яке значення для людини мали ляльки-мотанки? (зустрічали новонародженого у колисці, допомагали в скрутні часи, приймали на себе хвороби, оберігали від злих сил, допомагали у вихованні дітей, берегти від зла).

 Мультимедійна презентація  «Мотанка».                



     Картка-повідомлення.


  1. Лялька з немовлям.   (Мати)


  2. Лялька, що виготовлялася на щасливе життя.   (Доля)


  3. Лялька, яку прикріплювали над колискою дитини.   (Куватка)


  4. Лялька-подружка, котрій розповідали потаємні бажання.    (Бажанниця)


  5. Лялька – символ роду.    (Берегиння)

  6.                                                                                                                        Ляльки, що символізували щасливе подружнє життя та злагоду між чоловіком та жінкою.   (Нерозлучники)


  7. Лялька, яка символізувала достаток та добробут родини та в основу якої насипали зерно.    (Крупорушка)


Виступи учнів з повідомленнями про ляльку – мотанку

  1. Мотанка – це й іграшка, й оберіг. У дохристиянські часи мотанку робили з найпростішого матеріалу – сіна, клаптиків тканини, ниток, стрічок. Люди знали, лялька не може бути на когось подібна. Мати, створюючи доньці іграшку, ніколи б не наважилась намалювати очі, ніс або губи. Замість людських рис у неї на обличчі хрест – символ сонця.

  2. Лялька – мотанка – це маленький витвір мистецтва. Назва такої ляльки походить від технологічних особливостей її виготовлення. Всі деталі міцно примотуються ниткою, вузлики не зав’язують. Лялька – мотанка втілює ідею оберегу – захисту від злих сил. Народна лялька зроблена власноруч сповнена позитивної енергії, любові та тепла.

  3. Лялька буває різної форми – великою й маленькою. Вважають, що лялька є посередником між живими й тими, кого на цьому світі вже чи ще немає. Обличчя як такого у ляльки немає, воно досить символічне. Вважається, що лялька – мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею – ще й з хрестом замість обличчя. Не можна малювати обличчя ляльці, вона не повинна ні на кого бути схожою, щоб не завдати шкоди.

  4. Чи має бути лялька красивою? Ні. Скоріше внутрішньо змістовною, образною, такою, яка б з’єднувала рід та природу, історію та сучасність. Українці вірили, що зробивши ляльку, можна просити у Вищих Сил дощу, гарної днини чи добрих новин. Коли нездужала дитина, батьки спеціально робили ляльку і клали її під подушку або прикліплювали до хворого місця, сподіваючись, що мотанка прибере на себе недугу.

  5. Лялька – мотанка – хрестоподібна фігура, де єдина об’ємна деталь – це голівка. Її виготовлення – це найважливіший момент процесу створення ляльки – мотанки.  Голівка обмотується ниткою, яка викладається у формі хреста. Хрест в даному випадку і є оберегом – символом Сонця, життя і нових починань, і символізує саму людину, гармонію її персонального фізичного світу (горизонталь) і духовного (вертикаль). І обов’язково, вузлова лялька мотається за рухом сонця – тоді вона принесе вдачу та щастя.

  6. Укріїнська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі і долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка створила все суще і береже до цих пір народжені нею душі.

 Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися оздоблювати ляльку – мотанку. Тема нашого уроку так і називається «Оздоблення ляльки – мотанки».

Отже, ви повинні знати: способи оздоблення ляльки – мотанки і вміти: виконувати оздоблення ляльки.

Способи оздоблення ляльки.

Розповідь вчителя супроводжується демонстрацією зображень ляльки – мотанки. Загалом прекрасити мотанку можна так, я вам подобається. Єдина обов’язкова умова – вона має бути хрестоподібної форми, щоб не нагадувала собою реальну людину. Для оздоблення можна використовувати різнокольорові стрічки, коралі, готові кутасики, віночок, тасьму для оздоблення, тканину з  українськими візерунками (вишивка).

На голову ляльки можна одягти віночок з кутасиками або стрічками, чи віночком. Шию ляльки можна прикрасити коралями.                   

                                                                                                                                               Мультимедійна презентація «Оберіг душі людської».                  

 

 Практична робота .                                                                       Виготовлення прикрас та оздоблення ляльки  - мотанки.

  

 Індивідуальний та фронтальний інструктаж вчителя під час роботи учнів                                                                                                                           

 

Послідовність виконання роботи.

1. Обдумайте, як ви прикрасите свою мотанку.

2. Підготуйте матеріали для оздоблення.

3. Виконайте оздоблення ляльки.

4. Самостійна робота учнів.

5. Індивідуальний та фронтальний інструктаж вчителя під час роботи учнів.

6. Дотримання правил безпечної роботи з голкою та ножицями.

7. Використання інструкційних карток під час самостійної роботи.

V.  Закріплення нових знань.                                                                                                                                                                            Учні презентують і вмінь учнів.ь свої роботи.

Робота в парах.

Обміняйтеся виконаними роботами 14один з одним. Зверніть увагу на те, як ви справилися з роботою. Які недоліки ви побачили у роботі свого напарника. Проаналізуйте роботи.

VІ .  Підсумок уроку.

1. Чому ви навчилися сьогодні на уроці?

2. Що вам сподобалося з сьогоднішнього уроку?

3. Відмітити кращі роботи учнів.

4. Виставлення оцінок, мотивація.

VII.   Д/з: підготувати інструменти та матеріали для виготовлення вузликової ляльки.

 


 

 

 

 

 

Конкурсна робота "Василинка" лялька на ложці.

bottom of page